Robiť toľko dobra,
koľko je len možné.

– Blahoslavená Matka Alexia Le Clerc

Každý máme svoju obľúbenú rozprávku z detstva. V rozprávkach nič nie je nemožné a trochu tohto presvedčenia nám pomáha aj v každodennom živote prekonávať rôzne výzvy.
Veď keď náš hrdina zvládne nemožné, prečo by sme nemohli aj my?

pastelka, vizual
pastelka, vizual
pastelka, logo pastelka

verejná zbierka ÚNSS

pastelka, logo codes

sponzor a autor projektu

pastelka, logo slucka

produkcia

pastelka, fotka, tibor frlaj pastelka, fotka, emka krajcirova, miro noga pastelka, fotka, emka krajcirova, miro noga, alex sajban
pastelka, fotka, milan bahul, martin horvath, emka krajcirova pastelka, fotka, nahravanie pastelka, fotka, nahravanie, detski, herci

Filantropický projekt na podporu slabozrakých a nevidiacich detí

Ako to začalo?

pastelka, codes brand house, kristina csuz jursova

Kristína Csuz Jursová
Codes Brand House

Príbeh tohto projektu začal v roku 2022 pre mňa osobne smutnou správou. Dozvedela som sa, že môj kamarát a bývalý spolužiak z grafickej školy vo Viedni má genetickú poruchu zraku, ktorá spôsobuje, že postupne prichádza o zrak. Neexistuje na to liečba a nevie, či stratí zrak o rok alebo o dvadsať. Jedno je však isté – jeho zrak sa bude iba zhoršovať. Pre dizajnéra, človeka, ktorého živobytie priamo závisí od schopnosti vidieť, je to zdrvujúca skutočnosť. Nežiadal však pomoc sám pre seba. Ľudí, ktorí mu chceli prejaviť solidaritu, vyzval k podpore organizácií zaoberajúcich sa poruchami zraku. My v Codese sme sa rozhodli pre dlhodobú a udržateľnú formu podpory, nie iba jednorázový príspevok na konto nadácie.

Kto to prepojil?

pastelka, martin horvath, strateg, dabingovy nadsenec

Martin Horváth
stratég a dabingový nadšenec

V čase, keď sme sa v Codes Brand House zamýšľali nad ich CSR stratégiou, som už dlhšie navštevoval dabingový kurz Slučka. Keď som počul príbeh Kristíninho kamaráta, okamžite som si spomenul na môjho nevidiaceho kamaráta z detstva. Ako susedia v paneláku sme neraz počúvali rozprávky na magnetofóne. Nevidiaci chlapec sa nevedel vonku hrávať s ostatnými deťmi a spoločnosť pri počúvaní mu bola príjemná. Z počúvania sme sa tešili obaja a ja som si k rozhlasovým hrám vybudoval vzťah, ktorý čakal na prejav celé roky. Tak zo spomienok na detské chvíle vznikla myšlienka spojiť svet hlasového herectva a z detstva poznaný autentický zážitok z príbehov sprostredkovaných ľudským hlasom. Tieto svety sme prepojili nenásilnou výzvou pomôcť tým, ktorí to potrebujú.

Kto režíruje?

pastelka, Tibor Frlajs, dramaturg a režisér

Tibor Frlajs
dramaturg a režisér

Väčšina rozprávok, ktoré sme v tomto projekte zatiaľ použili, je od autora Václava Šuplatu, ktorého prácu sledujem už dávno a je mi cťou, že som mohol spoločne s hercami a študentmi vdýchnuť život jeho čarovnému svetu a podeliť sa oň s tisíckami detí a ich rodičov. Našimi poslucháčmi sú však všetci, ktorým sa svet rozprávok v audio forme neodcudzil a vedia si v dnešnom uponáhľanom svete nájsť čas vnoriť sa do sveta, kde farby a emócie prináša ľudský hlas. Obzvlášť ma teší, že zatiaľ každý z oslovených profesionálnych hercov pozvanie na spoluprácu s nadšením prijal.

Kto produkuje?

pastelka, Petra Gažíková Lángová, Art Heart – kurzy Slučk

Petra Gažíková Lángová
Art Heart – kurzy Slučka

V projekte oceňujem myšlienku spojiť profesionálnych a začínajúcich hlasových hercov z nášho kurzu. Deti aj dospelí tak majú príležitosť hrať v skutočnom projekte a nabrať skúsenosti. Deti sa tešia. Niektoré majú viac skúseností ako iné, no radosť zahrať si v rozprávke, ktorú budú počúvať iné deti a tešiť sa z nej, je vždy rovnaká. Najväčšiu radosť im robí, že môžu pomôcť iným deťom a ešte pri tom aj robiť niečo, čo ich baví. Nás dospelých okrem toho hreje pri srdci aj to, že im to zároveň dáva nové skúsenosti a referencie do budúcnosti, keby sa dabingu, či práci s hlasom rozhodli venovať ďalej.

biela pastelka, fotka

Pavel Pavlis, Kristián Mikulovský, Jana Jackovičová, Petra Gažíková Lángová, Petra Gavláková, Mariánka Zíková, Martin Horváth, Alica Barteková, Betka Mudroňová
Sylvia Jursová, Kristína Csuz Jursová, Milan Jursa, Václav Šuplata, Tibor Frlajs
Natálka Lacová, Lukáš Gažík, Terezka Gažíková, Emka Krajčírová a Alex Šajban

Čo sme spolu vytvorili?

Za rok 2023 vzniklo osem rozprávok, ktoré sú zadarmo dostupné pre všetkých poslucháčov na YouTubovom kanáli Rozprávky pre malé Pastelky. Účelom Rozprávok pre malé Pastelky je v prvom rade prinášať radosť a snáď vytvoriť fenomén, ktorý bude na Slovensku neobvyklým a bude inšpirovať napríklad rodiny so zdravými deťmi podporovať tie, ktorých deti o zrak prišli, či bojujú s ochorením zraku.

VYPOČUJTE SI ROZPRÁVKY

Zbierku môžete podporiť aj vy

Zaslaním prázdnej SMS v hodnote 2 € na číslo 820 alebo bankovým prevodom na účet Bielej pastelky: SK23 1111 0000 0014 3025 8006

Pomôžete tak tým, ktorí sInko a pestré farby nášho sveta nemôžu vidieť.

biela pastelka, obrazok, zbrierka biela pastelka, obrazok, zbrierka biela pastelka, obrazok, qr kod

PAY by square Naskenujte QR kód vo vašej bankovej aplikácii

Naša stránka používa len nevyhnutné a analytické cookies. Zozbierané dáta nie sú zdieľané tretím stranám a slúžia na zlepšovanie našich služieb, nie pre účely reklamy.
Enter